Ουρουγουάη-Γκάνα 4-2 πέν

Η Ουρουγουάη επιβίωσε στο θρίλερ με την Γκάνα και πήρε στα πέναλτι το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία.

Ο Οσκαρ Ταμπάρες μπορεί να είχε ανακοινώσει δύο ημέρες νωρίτερα την ενδεκάδα που θα διεκδικούσε την πρώτη πρόκριση σε ημιτελική φάση μετά το 1970, αλλά οι Γκανέζοι δεν πήραν τα μέτρα τους. Η "τσελέστε" είχε τον πρώτο λόγο στον αγώνα, οι Ντιέγκο Φορλάν και Λουίς Σουάρες ήταν αρκετά δραστήριοι και είχαν ορισμένες ευκαιρίες, με τον ασταθή Ρίτσαρντ Κίνγκσον στο τέρμα των Αφρικανών να αφήνει περιθώρια για κάτι καλό. Τα λεπτά της κυριαρχίας της Ουρουγουάης κύλησαν δίχως κάποιο αποτέλεσμα και δύο μαζεμένες ευκαιρίες της Γκάνας την έβαλαν και πάλι στο ψυχολογικό παιχνίδι.

Από το μισάωρο και μετά η εικόνα του αγώνα ισορρόπησε, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να περάσουν επικίνδυνες πάσες που θα "ξεκλείδωναν" την άμυνα του αντιπάλου. Τη λύση βρήκε στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Σουλέι Μουντάρι, το "μαύρο πρόβατο" του τεχνικού της Γκάνας, Μίλοβαν Ράγεβατς, ο οποίος στον πρώτο του αγώνα που άρχισε ως βασικός, δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και δικαιώθηκε εξαιτίας του λάθους του Φερνάντο Μουσλέρα.

Η Ουρουγουάη δεν πτοήθηκε από το γκολ που δέχθηκε σε ένα τόσο καίριο χρονικό σημείο και με φάουλ του Φορλάν (και λάθος του Κίνγκσον), ισοφάρισε σε 1-1 στο 55'. Η "τσελέστε" ανέλαβε εκ νέου τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την Γκάνα να αποδέχεται αυτήν την κατάσταση και να επιλέγει την απειλή μέσω αντεπιθέσεων. Ο Κίνγκσον χρειάστηκε να επέμβει αρκετές φορές στο δεύτερο μέρος ώστε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Οταν ο Ταμπάρες είδε ότι η υπάρχουσα κατάσταση δεν αποδίδει καρπούς, έριξε στη μάχη τον Σεμπαστιάν Αμπρέου αντί του αφανή Εντισον Καβάνι, αλλά ο πρώην επιθετικός του Αρη το μόνο που πέτυχε ήταν να εκτοπίσει τον Σουάρες από την περιοχή. Ο Ασαμόα Γκιαν ήταν αρκετά μόνος στην αντίπαλη επιθετική λειτουργία κι έτσι το ισόπαλο 1-1 οδήγησε την αμφίρροπη αναμέτρηση στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο τα "μαύρα αστέρια" είχαν περισσότερες δυνάμεις κι έτσι το σκηνικό άλλαξε. Η Ουρουγουάη περιορίστηκε στο γήπεδό της, αλλά έκλεισε καλά τους χώρους με συνέπεια η Γκάνα να μην δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία. Ολα αυτά μέχρι το 120', όταν στην ίδια φάση ο Σουάρες έγινε μοιραίος και ήρωας και ο Γκιαν... μόνο μοιραίος, αστοχώντας σε πέναλτι.

Τα 120 λεπτά δεν ανέδειξαν νικητή και στη διαδικασία των πέναλτι ο Μουσλέρα με δύο επεμβάσεις διόρθωσε το λάθος του στη διάρκεια του αγώνα. Ο Αμπρέου, από την πλευρά του, με μία "σκαφτή" εκτέλεση πέναλτι, διαμόρφωσε το 4-2 που έστειλε την Ουρουγουάη στην ημιτελική φάση, κόντρα στην Ολλανδία.