Ουρουγουάη - Γερμανία 2-3

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα με δύο ανατροπές στο σκορ, η Γερμανία επικράτησε της Ουρουγουάης με 3-2 και πήρε την 3η θέση στη διοργάνωση
Η ατάκα του Γκάρι Λίνεκερ επιβεβαιώθηκε πανηγυρικά και στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νοτίου Αφρικής, με τους Γερμανούς να φτάνουν σε μια δύσκολη νίκη με 3-2 απέναντι στην Ουρουγουάη, μετά από έναν συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα, με δύο ανατροπές.

Το παιχνίδι προμηνυόταν εξ' αρχής θεαματικό, αφού και οι δύο ομάδες έδειξαν πολλή όρεξη για μπάλα, από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Την εξέλιξη ωστόσο, δύσκολα τη φανταζόταν κανείς, αφού και οι δύο αντίπαλοι έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο για την επικράτηση.

Τελικά η Γερμανία, όντας πιο έμπειρη διαχειρίστηκε καλύτερα το ματς και στο τέλος πήρε τη νίκη της παρηγοριάς και την 3ή θέση στη διοργάνωση, αποχωρώντας από τη Νότια Αφρική με ψηλά το κεφάλι.
Το σκορ άνοιξε για την ομάδα του Γιόακιμ Λεβ, ο Τόμας Μίλερ στο 19ο λεπτό του αγώνα. Ο μέσος της Μπάγερν βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή, πήρε το ριμπάουντ από την ασταθή απόκρουση του Μουσλέρα σε σουτ του Σβάισταϊγκερ και με κοντινό πλασέ, έβαλε τη Γερμανία μπροστά στο σκορ.

Η απάντηση της "σελέστε" ήταν σχετικά άμεση. Εννέα λεπτά αργότερα (28'), ο Καβάνι έγινε αποδέκτης της μπάλας σε μια γρήγορη αντεπίθεση της ομάδας του και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Μπουτ κάνοντας το 1-1.

Η συνέχεια στο σκοράρισμα δόθηκε με την έναρξη του δεύτερου μέρους. Η τυπικά γηπεδούχος Ουρουγουάη μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 51ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ρίος από δεξιά, ο Φορλάν με εκπληκτικό σκαστό σουτ στη κίνηση από το ύψος της περιοχής, νίκησε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι τον Μπουτ κάνοντας το 2-1.

Τα "πάντσερ" αφυπνίστηκαν γρήγορα και απάντησαν 5 λεπτά αργότερα (56'), με τον Μπόατενγκ να βρίσκει μέσα στην περιοχή τον Γιάνσεν, ο οποίος νικώντας στον αέρα τον Μουσλέρα, "έγραψε" το 2-2.

Ο ρυθμός ανέβηκε στη συνέχεια, με τους Γερμανούς να παρουσιάζονται πιο δυνατοί, όταν οι περιστάσεις το απαιτούσαν και με τέρμα του Κεντίρα στο 82' (κεφαλιά μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ουρουγουάης), έφτασαν στην ανατροπή και στην πολυπόθητη νίκη, που τους ανεβάζει στο τρίτο σκαλί του βάθρου στη διοργάνωση.