Παραγουάη-Ισπανία 0-1

Με τον Βίγια να λυτρώνει για ακόμα μία φορά την Ισπανία, οι "ρόχας" νίκησαν 1-0 την Παραγουάη και αντιμετωπίζουν στα ημιτελικά τη Γερμανία.

Ο Φερνάντο Τόρες διατήρησε τη θέση του στην ενδεκάδα της Ισπανίας παρά την κριτική που δέχθηκε όλο αυτό το διάστημα. Για ακόμα ένα ματς δεν δικαίωσε τις προσδοκίες, όπως και ολόκληρη η ομάδα του Βιθέντε ντελ Μπόσκε στο πρώτο ημίχρονο. Η Παραγουάη είχε καλύτερα πατήματα από τους "ρόχας", έστω κι αν αυτό το στοιχείο δεν συνοδευόταν από κάποια αξιόλογη επιθετική προσπάθεια.

Το πρόβλημα των Ισπανών εντοπιζόταν στα άκρα (Σέρχιο Ράμος, Τζουάν Καπντεβίλα) που δεν είχαν τον απαραίτητο συγχρονισμό στις κινήσεις και στις πάσες με τους παίκτες που βρίσκονταν στον άξονα. Ο Νταβίντ Βίγια ήταν καλά "φρουρούμενος" όταν προσέγγιζε την αντίπαλη περιοχή κι έτσι ο Χεράρδο Μαρτίνο κατάφερε να "κλειδώσει" την επιθετική λειτουργία της Ισπανίας. Οσο για τη δική του επιθετική λειτουργία, ο Οσκαρ Καρντόσο περίμενε κάποιες ψηλές μπαλιές, αλλά οι περισσότερες δεν έβρισκαν στόχο. Μία φορά που πέτυχε μία τέτοια σέντρα, ήταν για τον Νέλσον Βαλντές και ο επιθετικός της Μπενφίκα αποτέλεσε εμπόδιο στη φάση, στερώντας από την ομάδα του ένα γκολ.

Οι δύο προπονητές έμειναν επαρκώς ικανοποιημένοι από το πρώτο μέρος και δεν έκαναν αλλαγές για την έναρξη του δεύτερου. Αυτό μέχρι να έρθει η αναμενόμενη αντικατάσταση του ξανά εξαφανισμένου στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα Τόρες (ο Τσεσκ Φάμπρεγας στη θέση του).

Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά περίπου ένα τέταρτο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους με τις δύο ομάδες να κερδίζουν πέναλτι και μετά από... διαδικασίες να μην καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ. Πρώτα ο Ικέρ Κασίγιας και στη συνέχεια ο Χούστο Βιγιάρ έκαναν τον καθήκον τους (εν αντιθέσει με τον διαιτητή Κάρλος Μπατρές που και στις δύο φάσεις έκανε λάθη, παρότι σωστά καταλόγισε τα πέναλτι) και διατήρησαν ανέπαφες τις εστίες τους.

Ο Μαρτίνο πέρασε στον αγώνα τον Ενρίκε Βέρα και λίγο αργότερα τον Ρόκε Σάντα Κρους στην προσπάθειά του να εκμεταλλευτεί τα κενά που άφηνε η ισπανική ομάδα. Η προσπάθεια για γκολ από τους "ρόχας" εντεινόταν με συνέπεια να αποπροσανατολιστεί η τετράδα της άμυνας και με τους Γεράρδ Πικέ και Κάρλες Πουγιόλ να μη βρίσκονται σε καλή μέρα για ακόμα ένα ματς, οι κίνδυνοι που προκαλούσαν οι "αλμπιρόχας" ήταν πολλοί.

Ο Πέδρο, όμως, που πέρασε στη θέση του Τσάμπι Αλόνσο, αναστάτωσε την άμυνα της Παραγουάης και λίγο έλειψε να χριστεί και σκόρερ όταν στο 83' σε ένα εκπληκτικό σλάλομ του δραστήριου Αντρές Ινιέστα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Νταβίντ Βίγια, όμως, ήταν στο ριμπάουντ και με το πέμπτο τέρμα του στο φετινό Μουντιάλ διαμόρφωσε το 1-0 που έστειλε την Ισπανία στην κορυφαία τετράδα του θεσμού για πρώτη φορά από το 1950.