Τα Τρίκαλα στη Β΄Εθνική

11ada

Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 2-0 του Βύζαντα Μεγάρων στο μπαράζ της Νέας Σμύρνης και πήραν την άνοδο για την Β΄Εθνική, μαζί με την Καλλιθέα και την Βέροια.

Πρόσωπο της αναμέτρησης ο Κοσταρικανός Ενόκ που σημείωσε τα δύο τέρματα της ομάδας του (50΄,90΄). Ξέφρενοι ήταν οι πανηγυρισμοί στο φινάλε από τους παίκτες του Παντελίδη και τους 3000 φίλους της ομάδας των Τρικάλων που βρέθηκαν στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης για την επιστροφή της ομάδας τους στην Β΄Εθνική μετά από εννέα ολόκληρα χρόνια.

Το φιλμ του αγώνα

17ο λεπτό: Σέντρα από τον Ντούνη, ο Ατματζίδης πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Τόλιος διώχνει σε κόρνερ 23ο λεπτό: Σέντρα-σουτ του Αντωνόπουλου, διώχνει σε κόρνερ ο Τόλιος για ασφάλεια 24ο λεπτό: Κούρσα 20 μέτρων του Ενοκ, κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών 31o λεπτό: Κόρνερ του Στρατάκη, ο Λισγάρας πιάνει την κεφαλιά, άουτ 50ό λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Ενοκ έμεινε ξεχασμένος στην πλάτη της άμυνας του Βύζαντα και με κοντινό πλασέ μετά από σέντρα του Μίνγκα ανοίγει το σκορ65ο λεπτό: Κόρνερ από δεξιά για τον Βύζαντα, ο Λισγάρας πιάνει το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ

88ο λεπτό: Σουτ του Καφαντάρη μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνά δίπλα από το δοκάρι

92ο λεπτό: Ο Λισγάρας βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, αλλά δεν καταφέρνει να νικήσει τον Τόλιο, στην επαναφορά η μπάλα χτυπά στον Γεωργίου και οι του Βύζαντα ισχυρίζονται ότι υπάρχει παράβαση για χέρι

94ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Αντεπίθεση των Τρικάλων, ο Μίνγκας βγάζει στον Ενοκ και αυτός κάνει το 2-0

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ (Δημήτρης Αρναούτης): Ούλμαν, Ιωάννου, Αρκουμάνης (76’ Καραμπλάκας), Ράσιτς, Ντούνης, Ατματζίδης, Μαζιώτης (59’ Ρούσσος), Αντωνόπουλος (79’ Καφαντάρης), Λισγάρας, Όκουε, Στρατάκης

Α.Ο. ΤΡΙΚΑΛΑ (Σάββας Παντελίδης): Τόλιος, Τροΐρης, Κοιλιάρας (85’ Καρράς), Γεωργίου, Γιώτας (69’ Μαϊστρέλλης), Θεοδωσιάδης, Τελκίνσκι, Σαββίδης (58’ Χρυσάφης), Μίγκας, Μανουσάκης, Ενόκ